Bebeklerde Göz Muayenesini İhmal Etmeyin! ~ BilgiBebek <!--Can't find substitution for tag [bilgibebek.blogspot.com.tr.anasayfa]-->

15 Aralık 2014 Pazartesi

Bebeğin göz sağlığı ile ilgili ihmaller ileride istenmeyen sonuçlara neden olabileceğinden doğumdan itibaren göz muayenesi çok önemlidir. Liv Hospital Göz Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Tuğrul Altan çocuklarda yapılması gereken göz muayeneleri konusunda bilgiler verdi.

İlk göz muayenesi


 Yaşamın ilk aylarında görme keskinliği giderek artar, bebek her iki gözünü kullanarak bir hedefe odaklanmayı öğrenir. Üç boyutlu görme henüz yoktur ve yaşamın bu erken evrelerinde bebek yakın mesafeden annesin yüzünü ve hareketleri ayırt edebilir. Erişkinlerinkine yakın bir görme fonksiyonuna çocuklar 2 yaşında ulaşırlar. İlk göz muayenesi doğumdan hemen sonra çocuk hekimi tarafından yapılmalıdır. Bu muayenede çocuk hekimi göz küresi ve çevre dokularda bir anormallik olup olmadığını makroskopik olarak değerlendirir. Sonra göze ışık tutarak ışığın gözden geri yansımasını inceler.
Işığın geri yansımasında bir sorun varsa veya gözbebeğinden kırmızı yerine beyaz bir yansıma alınıyorsa bebek hemen varsa göz hekimine yönlendirilmelidir.

Bebeklerde Göz Sağlığı
Bebeklerde Göz Sağlığı


Retinopati riski 

 Eğer bebek 35. haftadan önce doğmuşsa doğumdan 4 hafta sonra prematüre retinopatisi açısından göz dibi değerlendirmesi yapılmalıdır. Daha sonra da uygun aralıklarla takip edilmeli, gerekli ise de tedavi edilmelidir. Doğum haftası ve tartısı düştükçe prematüre retinopatisi riski artar. Şaşılık ve glokom 6. ayda göz kontağı kurmama, gözlerde kayma, gözleri ovuşturma, ışık duyarlılığı, fotoğraflarda gözbebeğinde beyaz renkte yansıma varsa göz muayenesi mutlaka tekrarlanmalıdır. Bebeklik şaşılığı, retinoblastoma denilen göz tümörü ve doğumsal glokom bu dönemde ortaya çıkan veya belirginleşen en önemli sorunlardır.

Rutin göz kontrolleri 

18. ayda muayenelerinin tekrarlanması uygundur. Bu muayene göz tembelliğine yol açabilecek olan kırma kusurlarının saptanabilmesi içindir. Gözlük gerekli ise çocukların bu dönemde gözlüğe alışması mümkündür. Gözler tamamen normal görünse dahi göz muayenesi 3-4 yaşlarında tekrarlanmalıdır. Bu yaşta görme keskinliği ölçümü, biyomikroskopik muayene ve göz dibi muayenesi yapılabilir. Tek gözde bulunan göz tembelliği, muayene edilmedikçe gözden kaçabilir. Okul öncesi dönemde de muayene tekrarlanarak çocuğun görme keskinliği değerlendirilmelidir çünkü okul çağında düzeltilmemiş kırma kusurları çocuğun okul başarısını ve sınıftaki iletişimini etkileyebilir.

Sosyal Paylaşım Sayfaları

sosyal sitesosyal sitesosyal site

Taze Yayınlar

Takipçilerim

Popüler Yazılarımız

Sayfa Görüntüleme Sayısı


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

Bloğumuza Birde Burdan Bakın ツ