Çocuklara Anne – Baba Kavgasının Etkileri ~ BilgiBebek <!--Can't find substitution for tag [bilgibebek.blogspot.com.tr.anasayfa]-->

21 Şubat 2015 Cumartesi

Çocuklar üzerinde anne ve babanın tartışması kavga etmesi ne gibi olumsuz psikolojik davranışlara yol açar? Çocuğun zihinsel gelişiminde ya da psikolojik gelişiminde anne ve babanın tartışmaları olumsuz bir etkide bulunur mu? İşte sorularınızın yanıtı.. Dozunu kaçırmadan tartışmak, hayatın gerçeklerinden biridri kuşkusuz… Fakat çocuğun anne ve babasının kavgasına tanık olması, psikolojisi açısından birçok problema yol açabilir.

Çocuk ve anne baba kavgası Türkiye Tabipler Vakfı Şifa Tıp Merkezi, çalışanları ile düzenlenen aile içi iletişim seminerinde biraraya geldi. Ailede eşler arasındaki kavga, sürtüşme ve iletişimsizliğin çocukların ruh yapısını bozduğunu dile getiren şahsi gelişim uzmanı Canten Kaya, ailelerin çocuk eğitimi konusu ile ilgili bilinçlendirilmesi gerektiğini savundu. Türkiye Tabipler Vakfı Şifa Tıp Merkezi tarafından düzenlenen seminer Tepekule Kongre merkezinde gerçekleştirildi. ‘Mutlu Aile ve Başarılı Çocuk Yetiştirme’ konulu seminerde konuşan şahsi gelişim uzmanı Eğitimci-Yazar Canten Kaya, mutlu yaşamın sırları, aile içi iletişim ve bireyler arası iletişim hususlarında bilgiler verdi. Eşler olarak anne ve babadan alınan kalıplarla evlenildiğini belirten Canten Kaya, çiftlerin birbirlerini olduğu gibi kabul etmelerinin mutluluk getireceğini söyledi. 
anne baba kavgası

Evlilik öncesi eşlerin birbirlerini iyi tanımalarının ilk şart olduğunu vurgulan eğitimci yazar Kaya, evli çiftlerin kendilerine göre tabuları olduğunu ve her iki tarafın da anlayış ve güzelgörü içinde olmaları halinde problemleri aşabileceklerini ifade etti.
Ailede eşler arasındaki kavga, sürtüşme ve iletişimsizliğin çocukların ruh yapısını bozduğunu, bu nedenle eşler arasındaki diyaloğun oldukça önemli olduğunu kaydeden Kaya, gelişen teknoloji, bilhassa bilgisayar ve internetin aile içi iletişimi zayıflattığını, yüz yüze iletişimi geri plana ittiği içinde çocuklarda özgüven eksikliğine neden olduğunu dile getirdi. Kaya, “Aileyi kaybettiğimiz zaman çocuklarımızı esasen kaybetmiş oluruz. Başarılı çocuk, bilinçli bir ailede yetişir.

Daha fazlası için tıklayınız.

0 yorum:

Yorum Gönder

Sosyal Paylaşım Sayfaları

sosyal sitesosyal sitesosyal site

Taze Yayınlar

Takipçilerim

Popüler Yazılarımız

Sayfa Görüntüleme Sayısı


Bumerang - Yazarkafe

Bumerang - Yazarkafe

Bloğumuza Birde Burdan Bakın ツ